KČT Krnov

funguje od roku 1928

 

 

 

 

cesta do přírody

Klub českých turistů Krnov

Turistický klub v Krnově byl založen u příležitosti 10. výročí samostatné ČSR 1. listopadu 1928. Iniciátorem byl profesor Bohumil Peter, člen Jesenické župy KČST (Klub československých turistů). K ustanovení odboru KČST Krnov došlo v salonku hotelu Tiroler (dnes Slezský dům), kde se do Klubu přihlásilo 73 osob. Prvním předsedou se stal K. Patík.

Klub se soustředil na značení turistických tras. V letech 1929-1931 byla vyznačena např. trasa z Ježníku až na Praděd.

Za předsedy Fr. Kreuzingera (1932 – 1935) byla zřízena stanice KČST na liščí farmě u p. Krečmarského ve Městě Albrechticích. Rozšiřovala se síť značených tras – např. z Petrovic do Jindřichova a do Vrbna, nebo z Města Albrechtic do Karlovic a lyžařská trasa z Alfredovy chaty na Ovčárnu.

 

Kolem roku 1937 zaznamenalo velkou oblibu lyžování. Členové Klubu se zúčastňovali lyžařských běžeckých závodů (Stříbrná lyže Jesenická, skokanské závody na Pustevnách).

 

V době okupace ČSR německou armádou (1938 – 1945) činnost Klubu zanikla. Po osvobození se dne 16.8.1945 podařilo obnovit činnost odboru KČT v Krnově, předsedou se stal JUDr. Koutek. Odbor se zabýval obnovou značení tras, lyžařskou činností a součástí byl i oddíl fotografování.

V následujících letech se činnost Klubu se výrazně zintenzivnila. Odbor získává dvě chaty v Petrovicích a usiloval i o pronájem Cvilínské rozhledny (to se následně nepodařilo).

Rok 1948 přinesl zásadní zvrat pro turistiku. Dochází ke sjednocení tělovýchovy a tím i ukončení činnosti KČT, jako samostatné organizace. KČT se transformuje do „turistických oddílů“, které pracují jako součást sjednocené tělovýchovy. Proto i krnovský odbor KČT přechází v listopadu 1949 pod křídla TJ Sokol Krnov, později TJ Krnov. Zároveň mu jsou zkonfiskovány obě chaty. Činnost turistiky slábne.

V roce 1957 nastává obrat – vzrůstá zájem o organizovanou turistiku. Oddíl získává chatu v Karlově, jsou organizovány velmi populární závody v orientačním běhu.

V roce 1966 pořádá krnovský turistický oddíl 1. ročník "Krnovské padesátky“. A od roku 1974 i „Novoroční výstup na Praděd“. Přibyly i pravidelné každotýdenní vycházky – vandry. Činnost se v novém roce zahajovala „100 jarními kilometry“, jezdilo se na akce různých oddílů. 1. května byly pořádány pro děti „Pohádkové lesy“.

 

Krátce po Sametové revoluci dochází k obnově Klubu českých turistů, jako samostatné organizace. Do které se v polovině roku 1990 vrací i turistický oddíl, a to již jako samostatný odbor KČT, začleněný do Jesenické oblasti KČT.

Po krátkém porevolučním útlumu nastává restart turistických akcí pro veřejnost. Mimo tradičních akcí, jakými jsou „Krnovská padesátka“ a „Novoroční výstupu na Praděd“, začíná KČT Krnov pořádat i pochod „Po sopkách Bruntálska“.

V důsledku nového krajského uspořádání byla v roce 2001 změněna i organizační struktura KČT. Odbory byly rozděleny dle samosprávných krajů. Od té doby je Krnovský KČT začleněn do oblasti Moravskoslezské.

Krnovský odbor KČT navazuje partnerství s turistickými organizacemi v zahraničí, např.: v Německu (Karben), Litvě (Telšiai), Polsku (Minsk Mazowiecki), ve Španělsku a Francii. Každoročně se zúčastňuje letní týdenní turistické akce, kterou pořádáme ve spolupráci s Česko-německým domem pod názvem „Wandernfreuden“.

Činnost klubu se obohacuje o turistické pobytové zájezdy po ČR a později i do zahraničí (Rakousko, Slovensko, Ukrajina, Polsko ….). Zvyšuje se i počet značkařů turistických tras.

V roce 2006 KČT Krnov zavítal i na internet, kde spustil své první internetové stránky.

 

Současnost KČT Krnov je v každotýdenních vandrech i zahraničních poznávacích zájezdech. Klub každoročně pořádá i cyklo a lyžařské pobytové zájezdy a udržuje tradici v pořádání oblíbených turistických pochodů pro veřejnost (Novoroční výšlap na Šelenburk, Krnovská padesátka, Májové setkání, Cvilínské šlápoty, Po sopkách Bruntálska). Velmi intenzivně se podílí i na značení turistických tras v okolí Krnova a v Jeseníkách.

 

KČT Krnov = cesta do přírody

vandry  *  zájezdy  *  akce pro veřejnost  *  značení